Τώρα είναι 23 Οκτ 2018, 17:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 117 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 14 5 6 7 8
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Beta RR 300 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2018, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: Beta RR 300 2018
Μετα από Πορτογαλία 2019 και Ιταλία 2020 (όπως έγραψαν οι Αγγλοι) ή αλλάζει η σειρά? Είδα το ποστ του Σιαφαρίξ χθες.... Φυσικά και θα είμαι εκεί.... Αν και ήδη σκεφτόμουν για Ιταλία....

:handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Σεπ 2018, 19:39 
Σε σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Leon_BetaRacing έγραψε: *
Μετα από Πορτογαλία 2019 και Ιταλία 2020 (όπως έγραψαν οι Αγγλοι) ή αλλάζει η σειρά? Είδα το ποστ του Σιαφαρίξ χθες.... Φυσικά και θα είμαι εκεί.... Αν και ήδη σκεφτόμουν για Ιταλία....

2019 Italy 🇮🇹
2020?
2021 New Zealand 🇳🇿

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2018, 13:11 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

2019 Six Days έκλεισε για Πορτογαλία. Το ήθελαν και οι Φινλανδοί αλλά ακύρωσαν την αίτηση γιατί αργούσε η απάντηση από την FIM... 2020 Ιταλία ή Ελλάδα στο οποίο θα είμαι παρών όπου και να γίνει....

Στα τωρινά δικά μας... Το Σάββατο ήρθε ο πόντος ανόδου κατηγορίας σε δύσκολο πρωταθληματικό που ήταν και ο τελευταίος κανονικός αγώνας της σεζόν αλλά προς το παρών ένα flash back από το sprint της 1ης Σεπτεμβρίου που είχα το χειρότερο αποτέλεσμα της χρονιάς (και μάλλον την καλύτερη φωτογραφία) αλλά τουλάχιστον καταλάβαμε το πρόβλημα με το υπερβολικό σφίξιμο του μοχλικού και ξεκινήσαμε την αντεπίθεση...

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει ξεκάθαρα αλλά το γράφω τώρα ότι το Beta 300 2018 και λογικά το 2019 είναι το απολύτως καλύτερο έτοιμο εντούρο μηχανάκι που έχει βγει από εργοστάσιο.... :) Ολα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε....

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2018, 15:01 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
2019 Six Days έκλεισε για Πορτογαλία. Το ήθελαν και οι Φινλανδοί αλλά ακύρωσαν την αίτηση γιατί αργούσε η απάντηση από την FIM... 2020 Ιταλία ή Ελλάδα στο οποίο θα είμαι παρών όπου και να γίνει....

Στα τωρινά δικά μας... Το Σάββατο ήρθε ο πόντος ανόδου κατηγορίας σε δύσκολο πρωταθληματικό που ήταν και ο τελευταίος κανονικός αγώνας της σεζόν αλλά προς το παρών ένα flash back από το sprint της 1ης Σεπτεμβρίου που είχα το χειρότερο αποτέλεσμα της χρονιάς (και μάλλον την καλύτερη φωτογραφία) αλλά τουλάχιστον καταλάβαμε το πρόβλημα με το υπερβολικό σφίξιμο του μοχλικού και ξεκινήσαμε την αντεπίθεση...

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει ξεκάθαρα αλλά το γράφω τώρα ότι το Beta 300 2018 και λογικά το 2019 είναι το απολύτως καλύτερο έτοιμο εντούρο μηχανάκι που έχει βγει από εργοστάσιο.... :) Ολα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε....

[ img ]
Ειλικρινά μπράβο!!!

Σήμερα πέρασα από ΒΕΤΑ,
έπεσα πάνω σε πώληση ενός 300 2019, έβρισα χυδαία τον αγοραστή και έφυγα.

:naughty: δεν ζήλεψα.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2018, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Φτάνει λοιπόν η μέρα του τελευταίου κανονικού αγώνα για φέτος ελπίζοντας ότι η τελευταία αναποδιά συνέβη την Παρασκευή παραμονή με τον διακόπτη του VW LT του Τίμο να χαλάει (κάποιος έριξε κατάρα φέτος, δεν εξηγούνται αλλιώς όλα αυτά...) και να πάμε τραβώντας τρέιλορ.

Την εντούρο ειδική 10 χλμ την είχα περπατήσει όπως και την cross test με γρήγορα κομμάτια πριν την πίστα ΜΧ, την πίστα μπαινοβγαίνοντας εκεί, τα εντουροκρός εμπόδια δίπλα της και την μεγαλούτσικη μίνι ΜΧ στην άλλη μεριά. Το παν να μην βγει κάτι άλλο την μέρα του αγώνα όπως πριν. Στην εκκίνηση ήταν ακόμη -2 βαθμοί αλλά λέγαν ότι το μεσημέρι θα φτάσει στους 8. Μετά από λίγα λεπτά στην άσφαλτο ευτυχώς ξεκίνησε τεχνική απλή με βραχια και ρίζες για λίγο ζέσταμα πριν την 1η ειδική που ήταν μόνο στροφιλίκι σε μεγάλο χωράφι. Φτάνοντας εκεί και περιμένοντας στην σειρά να εκκινήσω βλέπω όλους σχεδών τους μπροστινούς μου να πέφτουν σε κάποια από τις πρώτες στροφές ή στα φρένα. Το βρεγμένο πάτημα από τις βροχές των προηγούμενων ημερών είχε παγώσει σε διάφορα σημεία. Ξεκινώ κι εγώ και ακόμη και με πολύ συγκρατημένη οδήγηση σε κάποια σημεία η πτώση ήταν πολύ κοντά αλλά έμεινα τελικά όρθιος. Λίγο χωματόδρομος μετά και με προπορεία περίπου 10 λεπτών περιμένουμε για το ΣΕΧ της σχετικά σφιχτής απλής μόνο σε μονοπάτι διάρκειας περίπου μισής ώρας. ΣΕΧ πάλι στο τελείωμα. Με οδήγηση στο 70-80% και μια πτώση μου μένουν 6 λεπτά στο τέλος. Λίγες ανάσες και μετά από μισό χλμ μόνο ανεφοδιασμός και στήσιμο για την μεγάλη εντούρο. Την πήγα καλά αλλά σε ένα δυο σημεία μου έμεινε ότι θα μπορούσα λίγο πιο δυνατά. Από το περπάτημα ναι μεν θυμώμουνα όλες τις παγίδες αλλά κάποια σημεία μου έμειναν σαν πιο δύσκολα απ΄ότι πραγματικά ήταν.

Ανάσες στην απλή στον δρόμο και μετά από λίγο στήσιμο για την κρος τεστ. Πηγαίνοντας καλά το πρώτο γρήγορο κομμάτι μπαίνω με λίγες σκέψεις στα μεγάλα άλματα μιας και η προηγούμενη προπόνηση σε πίστα ήταν τον Απρίλιο μόλις αγόρασα το Τρακόσα. Μετά από το πρώτο άλμα έφυγαν οι σκέψεις και απλά ορμούσα. Τα εμπόδια λίγο αργότερα σχετικά εύκολα μου φάνηκαν θυμώμενος και την καλύτερη γραμμή στον βραχόκηπο. Στο σέρβις λίγο αργότερα πριν τον 2ο γύρο απλά λέω στον Τίμο "πέσ΄μου αν πάω ΟΚ και μην μου λες για τους χρόνους. Εγώ νοιώθω ότι πάω καλά.". Το άγχος με τις μικρές ειδικές σε διάρκεια του προηγούμενου αγώνα δεν το ήθελα τώρα. "Καλούτσικα πας" απαντά με χαμόγελο.

Μετά το χωράφι είχε ξεπαγώσει με καλή πρόσφυση αλλά δεν πήρα κανένα ρίσκο. Η σφιχτή απλή είχε φαγωθεί κάπως μιας και όλοι πήγαιναν σβέλτα αλλά και πάλι άνετα είχα 6 λεπτά χρόνο για ανάσες για την επίθεση στην 2η ειδική. Συμπληρώνουμε λίγο βενζίνη και πριν φύγω μου λέει ο Τίμο "Συνέχισε όπως μέχρι τώρα... πραγματικά." "Πραγματικά?" ρωτάω. "Ναι". Λίγο πιο σακατεμένη σε μερικά σημεία με περισσότερες σαθρές πέτρες στα πιο αμμουδερά σαμάρια, περισσότερο χώμα στα βράχια από τις ρόδες, πιο βαθια λούκια σε μερικά σημεία αλλά εκείνη την ώρα ήμουν σε αποστολή! Τίποτα δεν μ΄έριχνε κάτω με το Τρακόσα να κάνει ό,τι γουστάρω. Τα γκρέμιζε όλα στο πέρασμά μας! Βραχόκηποι? Πού ήταν?? Σαμάρια? Τί είπατε? Η σχέση μας ολοκληρώθηκε μέσα σε αυτό το πέρασμα σε αυτήν την ειδική!

Η τελευταία ειδική πήγε και αυτή καλά.

Ολα τα αποτελέσματα>
https://kalkku.fi/tulokset/vmk18-la/

Για τους χρόνους είμαι ευχαριστημένος μιας και υπάρχει απευθείας σύγκριση με Ρέμες και σία οδηγώντας από την αρχή από πίσω τους σε λίγο πιο φαγωμένα περάσματα. Το χωράφι θα μπορούσα λίγο καλύτερα αλλά οι σκέψεις εκεί μέσα κάθε φορά ήταν ήδη στην μεγάλη εντούρο...

Μέτριο βίντεο από την εντούρο ειδική πριν τον αγώνα και τις βροχές. Τουλάχιστον παίρνετε μια ιδέα.
https://www.youtube.com/watch?v=NtVYBiClyRc

Η σφιχτή απλή.
https://www.youtube.com/watch?v=e3oMnvcgKLQ

Στιγμιότυπα από το τελευταίο κομμάτι της 2ης ειδικής όπου εντελώς στο τέλος είχε και κάνα χλμ σε γλίτσα στροφιλίκι σε γρασίδι, από βραχόκηπο ενδιάμεσά της, από την 1η ειδική και τα εμπόδια στην 3η ειδική.
http://www.xracing.fi/videot/2018-vanta ... -20180929/

Βίντεο με πτώσεις από το 1ο πέρασμα της 1ης ειδικής.
http://www.xracing.fi/videot/vantaan-aa ... -20180929/

Βίντεο από την Κυριακή (πρωταθληματικός διήμερος για τους Α), κυρίως από την 1η ειδική και αρχή 2ης.
http://www.xracing.fi/videot/2018-vanta ... -20181001/

Φωτογραφίες από την 2η ειδική από διάφορα σημεία.
https://www.offroadpro.fi/uutinen/kuvia-hansikselta

Σας ευχαριστώ όλους για την ηθική και ψυχολογική βοήθεια!

Κι ένα ακόμη Μεγάλο Ευχαριστώ προς τον Σωτήρη Λάμπρου - ShockMaster για την συνεχόμενη βοήθειά του και προσπάθεια που κάνει μαζί μου..!

Λεωνίδας :greetings-waveyellow:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2018, 17:42 
Σε σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
δεν εχω λογια για την προσπαθεια σου.....

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Οκτ 2018, 19:08 
Χωρίς σύνδεση

Moto: HUSQVARNA 300
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2018, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Καλημέρα!

Η προσπάθεια συνεχίζεται και μιας και δεν υπάρχουν τώρα αγώνες, καιρός για τεστάρισμα, βελτίωση και προπόνηση χωρίς πίεση χρόνου με τις Σφαίρες του Dal Soggio που απλά περίμεναν υπομονετικά 2 χρόνια στο ράφι. Βρέθηκαν 14άρια Σακς σε καλή κατάσταση και με λογική τιμή από συμφορουμίτη ( :) ) κι έτσι θα μείνουν απείραχτα τα μαμά 2018 πηρούνια τα οποία αποδείχτηκαν άριστα (ειδικά παίρνοντας υπόψη το σχέδιο open chamber) για μένα στην πράξη μέχρι τώρα. Και θα έχω έτοιμο πηρούνι για την επόμενη μοτό. Ο ShockMaster επιμελήθηκε το καθάρισμά τους και την προετοιμασία των νυχιών ώστε να βάλω το hydraulic lock των Σφαιρών και ήδη η πρώτη επαφή μαζί τους έγινε την Τετάρτη σε πολύ μουσκεμένες καταστάσεις. Πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στο σεττάρισμα της μοτό κι έτσι προχωράμε μπροστά....!

[ img ]

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2018, 09:22 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

ότι θα πάνε και Φιλανδία τα Sachs μου ούτε που το φανταζόντουσαν.....τότε.....

Φαντάζομαι ότι τέτοια αναβάθμιση, dal soggio και Φιλανδία, πιρούνι δεν έχει ξαναζήσει. :lol:

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2018, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: 2017 RR 300
Nα προσθέσω ότι τα uppers (μαύρα πάνω τμήματα του πηρουνιού - ΄κουφάρια΄κτλ.) ήταν σε άψογη κατάσταση χωρίς ΚΑΜΙΑ φθορά εσωτερικά στην ανοδίωση, κάτι που συνήθως συμβαίνει στο ύψος που δένει η κάτω πλάκα. Για όσους σκεφθούν ότι αυτό είναι πιο σύνηθες στα Sachs θα συμφωνήσω αλλά θα συμπληρώσω ότι το έχω δει ΚΑΙ σε WP αλλά ΚΑΙ σε ΚΥΒ.

Μία πρόχειρη εκτίμηση που μπορώ να κάνω για την πολύ καλή κατάσταση τους, είναι ότι στις 60-80 ώρες που τα είχε 'ενεργά' ο ιατροδικαστής, είχε αλλάξει τουλάχιστον 3-4 φορές λάδια. :handgestures-thumbup:

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2018, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Γεια!

100 ώρες το Τρακόσα. Τα ρουλεμάν ψαλιδιού (τα οποία βρέθηκαν σε ΟΚ κατάσταση με τον άξονα να έχει κανονικά το μαμά άσπρο γράσο) γρασαρίστηκαν στις 98 ώρες με λεπτόρευστο Nils high performance γράσο, το ίδιο για 2η φορά ολόκληρο το μοχλικό και για 3η φορά το κάτω ρουλεμάν του μοχλικού που δένει το αμορτισέρ. Με την ευκαιρία μπήκε και καινούργια γλίστρα αλυσίδας με την μαμά να μπορούσε να βγάλει ακόμη καιρό χρήσης και εδώ ρόλο παίζει το 14άρι μπροστινό γρανάζι με την αλυσίδα να γυρνάει πιο ανοιχτή. Κάποια στιγμή σύντομα θα γρασαριστεί και ο λαιμός.

:greetings-waveyellow:

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2018, 20:07 
Σε σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Γεια!

100 ώρες το Τρακόσα. Τα ρουλεμάν ψαλιδιού (τα οποία βρέθηκαν σε ΟΚ κατάσταση με τον άξονα να έχει κανονικά το μαμά άσπρο γράσο) γρασαρίστηκαν στις 98 ώρες με λεπτόρευστο Nils high performance γράσο, το ίδιο για 2η φορά ολόκληρο το μοχλικό και για 3η φορά το κάτω ρουλεμάν του μοχλικού που δένει το αμορτισέρ. Με την ευκαιρία μπήκε και καινούργια γλίστρα αλυσίδας με την μαμά να μπορούσε να βγάλει ακόμη καιρό χρήσης και εδώ ρόλο παίζει το 14άρι μπροστινό γρανάζι με την αλυσίδα να γυρνάει πιο ανοιχτή. Κάποια στιγμή σύντομα θα γρασαριστεί και ο λαιμός.

:greetings-waveyellow:

[ img ]
Τον λαιμό πάντα ξέχναγα.
Όταν νόμιζα ότι δεν δουλεύουν οι αναρτήσεις και τελικά ήταν το γρασάρισμα του λαιμού.... δεν τον ξανά ξέχασα ποτέ.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 117 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 14 5 6 7 8

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com